Welcome to Informačné centrum Európsky dom   Click to listen highlighted text! Welcome to Informačné centrum Európsky dom Powered By GSpeech
  1. Skip to Menu
  2. Skip to Content
  3. Skip to Footer

Náboženský turizmus

Európsky dom
Európsky dom Európsky dom
V stredu minulého týždňa sa priamo v srdci Spišskej Kapituly konal pracovný seminár na tému Destinácia Spiš - Náboženský turizmus, pútnické miesta, sakrálne pamiatky a pamiatky UNESCO. V priestoroch hotela Kapitula sa zišli odborníci a zástupcovia občianskych združení a inštitúcií, aby si vymenili skúseností v oblasti náboženského cestovného ruchu, ktorý u nás momentálne absentuje, alebo je rozvinutý len veľmi málo.

Takýto nádherný kraj, akým Spiš rozhodne je, si zaslúži podstatne väčšiu pozornosť. „Musíme ťažiť z toho, čo tu máme a na Spiši máme naozaj takmer všetko. Bohatú históriu, jedinenčné sakrálne pamiatky, pútnické miesta, všetko, čo spadá do kategórie náboženského turizmu. Veríme, že práve pomocou tohto kultúrneho dedičstva sa nám podarí tento druh cestovného ruchu rozvíjať. Spišská kapitula je miesto, ktoré dýcha históriou a na jednom mieste sú sústredené unikátne pamiatky, ktoré nikde inde nenájde. Je nanajvýš potrebné ukázať toto dedičstvo, nielen našim občanom, ale aj návštevníkom z celého sveta" vysvetlil organizátor podujatia a riaditeľ OZ Feman Ing. Eduard Buraš. 
Počas prednášok odzneli témy, ktoré veľkou mierou prispeli k podrobnejšiemu rozpracovaniu problematiky destinačného manažmentu na Spiši. Inšpirujúcou určite bola prezentácia Východná Morava, sakrálne pamiatky a náboženská turistika v podaní PhDr. Dany Daňovej, riaditeľky Centrály cestovného ruchu Východní Morava, o.p.s., ktorá hovorila o ich skúsenostiach, ale do diskusie prispela i Ing. Mária Hatalová zo sekcie cestovného ruchu ministerstva dopravy témou Náboženský cestovný ruch a jeho vplyv na rozvoj regiónu. Spiš, ktorý je špecifický a bohatý na historické a kultúrne dedičstvo, má žiaľ aj vysokú mieru nezamestnanosti. V tejto oblasti veľa možností na zamestnávanie nie je. Chýba priemysel, fabriky a ľudia sú nútení premýšľať, ako naložiť s bohatstvom, ktoré máme. Organizátori podujatia, OZ Feman, Mikroregión Podbranisko a OZ MAS LEV veria, že ak sa podarí naštartovať aj takýto druh cestovného ruchu, určite to prispeje k riešeniu nezamestnanosti v regióne. Náboženský turizmus by mohol svojim spôsobom pomôcť k tvorbe nových pracovných miest najmä vo sfére služieb. 
Záujem však vyvolali i ďalšie prezentácie, ako Príprava diecézneho múzea na Spišskej Kapitule, či Spišský Jeruzalem a sakrálne pamiatky na Kapitule, ktorú prezentoval Mgr. Vladimír Olejník. Pod názvom Spišský Jeruzalem sa ukrýva jedinečný slovenský fenomén, akým je religiózna krajina na Pažici, vrátane Spišskej Kapituly a Sivej Brady. Nachádza sa v blízkosti pamiatok svetového kultúrneho a prírodného dedičstva UNESCO Spišského hradu, na Spišsko-Gemerskej vetve historickej gotickej cesty (Spišské Vlachy - Spišské Podhradie - Levoča). Je tiež súčasťou územia európskeho významu Travertíny pri Spišskom Podhradí. Má aj významný religiózny význam - Spišská Kapitula je sídlom biskupstva. Práve toto územie pripomína symbolický Jeruzalem. Samotná Pažica i kaplnky predstavujú pôdorys skutočného Jeruzalema v mierke1:1. S rozmiestnením objektov v Jeruzaleme korešponduje poloha religióznych objektov na Spiši, čo určite nie je náhoda, ale zámer tvorcov. Ide o kaplnky sv. Rozálie, sv. Františka Xaverského, pútnickej kaplnky sv. Kríža na Sivej Brade, ktorá zjavne pripomína Golgotu i samotný Dóm sv. Martina. Jedna z lokalít na Spiši, inšpirovaná Getsemanskými záhradami, žiaľ už zanikla. Bola zistená iba archívnym prieskumom. Nachádza sa v dedinke Jablonov v podobe záhrady pri rybníku. Podľa archeológov a historikov mali tieto miesta umožniť veriacim v časoch, keď pre vojnu s Turkami boli púte do Svätej zeme problematické, čo najvernejšie prežiť krížovú cestu. Podobná symbolická krajina sa nikde na Slovensku nenachádza (najbližšia je poľská Kalvária Zebrzydowska). Spišský Jeruzalem tak môže prispieť aj k rozvoju ekumenizmu, k zachovaniu kultúrneho dedičstva a zatraktívneniu územia.
Pripomeňme, že Spišská Kapitula spolu so Spišským hradom, Dreveníkom a Žehrou bola v roku 1993 zaradená do svetového kultúrneho dedičstva UNESCO. Tohto roku si tak pripomínajú 20. výročie a pri tejto príležitosti sú pripravené rôzne sprievodné podujatia. „Snažíme sa predať to, čo tu máme, ako produkt, ako samostatnú destináciu. Dôležitá je spolupráca samosprávy, občianskych združení a podnikateľského prostredia. Spišská Kapitula ponúka okrem množstva pamiatok, histórie aj duchovno, ticho a relax. Nemusí byť človek veriaci, aby toto miesto navštívil. Otvára sa priestor pre milovníkov dejín a histórie," hovorí Eduard Buraš. 
Už 16. mája sa otvorí najstaršia krížová cesta na Slovensku Spišský Jeruzalem, ktorý bude trvať tri dni. Pri tejto príležitosti bude v máji sprístupnené aj nové Informačné centrum. 22. a 23. júna sa bude konať 4. ročník festivalu Vína a medu/Via regia a festival kultúrneho dedičstva kulinárskych špecialít Karpatského regiónu, ktorý bude obohatený o gastronómiu Spiša. 

Go to Top Click to listen highlighted text! Powered By GSpeech